Uvědomělé rodičovství a jeho výhody
Teď trochu zpomalte. Na několik sekund zavřete oči a věnujte pozornost tomu, co se v tuto chvíli děje, s pochopením a zvídavostí. Několikrát se zhluboka nadechněte. Všímejte si myšlenek včetně pocitů ve svém nitru a nechte je na okamžik plynout. Není to tak těžké, že?
Cílem všímavosti v rodičovství je vnést do veškeré interakce s dítětem uvědomění, pozornost a zvídavost. Mindfulness je opakem multitaskingu a reakcí založených na autopilotu. Zahrnuje naslouchání a promyšlené reakce.
Být všímavým rodičem znamená, že vědomě zaměříte pozornost na to, co se právě děje a nenecháte se ovládat emocemi. Všímavost Vám pomůže být „tady a teď“. Poskytne kontrolu nad reakcemi a opakujícími se myšlenkovými vzory. Pomůže Vám zastavit se, získat jasnější obrázek o situaci a obratněji reagovat.
12 benefitů mindfulness rodičovství
- Snižuje hněv, stres, úzkost a pocity deprese
- Pomáhá deaktivovat reakci "bojuj nebo uteč"
- Umožňuje cítit se klidněji a lépe ovládat vlastní emoce
- Vyžaduje méně emoční energie, rodičovství je tak méně náročné
- Pomůže navázat a posílit komunikaci s dětmi
- Rozvíjí seberegulaci a emoční flexibilitu
- Modeluje pozitivní mechanismy chování u dětí
- Potlačuje příznaky hyperaktivity
- Buduje sebedůvěru a důvěru ve vztahu rodič-dítě
- Podporuje pozitivní a láskyplnou komunikaci
- Zlepšuje celkové pohodlí rodiny
- Zvyšuje spokojenost rodičů
Jak se stát aktivním a všímavým rodičem
Rodičovství je sice obohacující a plné krásných okamžiků, ale může být také stresující a frustrující. Každý den čelíte mnoha požadavkům, které zvyšují stres a rozptýlení. Je tedy přirozené, že Vás to vše může vyvést z míry, což často vede k emočním reakcím, jako jsou křik, agrese, impulzivní jednání, stažení se do sebe, pozdější výčitky svědomí nebo pocity viny. Mindfulness rodičovství spočívá v tom, že tento cyklus přerušíte tím, že si tyto stresové situace a nepříjemné emoce uvědomíte, abyste se mohli zastavit, než začnete reagovat.
Uvědomělé rodičovství je v podstatě o přítomnosti a zastavení. Jde o to, abyste se odklonili od reaktivity a mohli v každém okamžiku reagovat promyšleně, a o to, abyste pomohli svému dítěti dělat totéž.
Vnášet všímavost do rodičovské praxe neznamená, že musíte změnit celý svůj život. Stačí, když pořádně otevřete oči. Všímejte si všechno kolem sebe, to, jak se cítíte uvnitř i navenek. Vnímejte věci všemi smysly – hmatem, sluchem, zrakem, čichem a chutí. Nežijte minulostí a ani příliš intenzivně neplánujte budoucnost. Žijte přítomným okamžikem a ve všem, co se Vám právě teď děje, hledejte to dobré.
4 tipy pro cvičení všímavosti
Přijímejte
Dýchejte
Srozumitelnost
Zpomalte
Jak se stát aktivním a všímavým rodičem
Naslouchání
Seberegulace
Emoční uvědomění
Neodsuzující přijetí
Soucit
Mindful Parenting v každodenním životě
Jak tedy vypadá všímavé rodičovství v praxi? Inspirujte se těmito příklady, které můžou ovlivnit Váš přístup k rodičovským výzvám.
Co dělat, když mrňous nechce spát
Věnujte svou pozornost svému tělu a dýchání. Možná se Vaše myšlenky zatoulají ke všem předchozím nocím, kdy se Váš drobeček bránil spánku. Možná se obáváte, že už nikdy neusne a Vy už nikdy nebudete mít čas pro sebe. Vaše emoce se mohou nabalovat jako sněhová koule. Ale opět se nadechněte a pak pomalu vydechněte. Dýchejte opakovaně a zhluboka, než se zklidníte. Jste v tom sami. A máte to pod kontrolou.
Zastavte se a pochopte své emoce, které jsou normální. Cítíte se naštvaní nebo frustrovaní? Přiznejte i to, aniž byste se posuzovali. Znovu se zastavte, abyste pochopili a přijali, že mnoho dětí má problémy s nočním spánkem a že tato noc neznamená, že to tak musí být po zbytek života.
Co dělat, když andílek zlobí jako čert
Rozhlédněte se kolem sebe. I když vám chování děťátka může připadat trapné nebo vyvolat nějaké jiné negativní emoce, zůstaňte v přítomném okamžiku. Když začnete vnímat prostředí kolem sebe, pravděpodobně zjistíte, že vedle cizích lidí, jejichž pohledy Vás mohou stresovat (nevšímejte si jich!), je v obchodě i spousta zajímavých lákadel. Možná, že Vaše dítě chce určitou hračku nebo sladkost, nebo je unavené z celodenního nakupování či nedostatku spánku.
Než svého malého bručouna popadnete a vyrazíte z obchodu, zkuste vypozorovat příčinu toho, co se děje. Smiřte se s tím, že když děti něco urputně chtějí nebo když jsou přetažené, mohou se vymknout kontrole. Přijměte fakt, že se pravděpodobně potýkají se svými vlastními „velkými“ emocemi. Smiřte se také s tím, že i když na Vás cizí lidé udiveně koukají, Vaše dítě Vás nechce ztrapnit. (Ale to neznamená, že musíte svému zlatíčku koupit mluvícího pejska za tisícovku.)
Co dělat, když bříšku nechutná
Když je dítě v novorozeneckém věku, má tendenci mléko dychtivě hltat. O něco později se začne chovat trošku jinak – odmítne jíst to chutné domácí jídlo, které jste pro něj připravili. Pochopitelně, že jeho chování se Vás dotkne a budete chtít hned reagovat.
Místo toho se zhluboka nadechněte, připomeňte si, že jste výteční kuchaři, a zamyslete se nad tím, co asi Vaše dítě prožívá. Možná má obavy z nové chuti nebo textury. Možná si vzpomíná, že mu po jídle určité barvy bylo špatně, a nyní si všechny potraviny této barvy spojuje s nemocí. Směšné? Pro malého nezkušeného strávníka nikoliv.
Než se vžijete do situace svého drobečka a empaticky se nad ní zamyslíte, zkuste přijít na to, co opravdu cítí a potřebuje. Podle toho nastavte režim stravování. Děťátko krmte bez rušivých vlivů, podporujte pomalé jedení, udělejte z jídla zábavu. Povzbuďte ho, aby věnovalo pozornost tomu, jak plné je jeho bříško. Když mu budete chtít nabídnout nové jídlo, postarejte se o to, aby u stolu seděla celá rodina. Jeho motivace pustit se do nové dobrůtky bude vyšší.
Mindful Eating
Nedílnou součástí všímavého rodičovství je všímavé (uvědomělé) stravování. Pozitivní zvyk spojený s pomalým jedením, zdravějšími volbami, vychutnáváním jídla a zastavením, když tělo signalizuje, že už má dost. Pokud ho budete vštěpovat svému dítěti od raného věku, snadno získá pozitivní vztah k jídlu a osvojí si prospěšné stravovací návyky.
Rodina u jednoho stolu
Správné stolování
Bez rozptylování
Bříškový kamarád
Prospěšná komunikace
Baby Led Weaning (metoda BLW)
20 rituálů
pro podporu emočního pohodlí v rodině
Všímavé rodičovství vyžaduje obětavost a odhodlání. Záměrné jednání, které propojuje všechny členy rodiny. Prvním krokem k tomu, abyste se stali všímavějším rodičem je schopnost vybrat hodnoty, které jsou pro Vaši rodinu skutečně důležité a žít tak, aby se tyto hodnoty promítaly v každodenním životě. K tomu lze využít rodinné rituály. Záměrné jednání, patřící k všímavému rodičovství. Dávají činnostem a hodnotám ve Vaší rodině sdílený význam.
Rodinné rituály jsou důležitou součástí vytváření pozitivní rodinné kultury a silné rodinné identity. Sbližují jednotlivé členy rodiny a pomáhají jim budovat bezpečná pouta, postavená na společných zkušenostech a zájmech. Rituály pomáhají dítěti cítit se potřebně, důležitě a milovaně. Vytvářejí pocit sounáležitosti, který je životně důležitý pro utváření jeho identity.
Rodinné rituály mají i další výhody
Usnadňují obtížné přechody
Podporují emoční regulaci
Vychovávají k hodnotám
Poskytují pocit bezpečí
Vnášejí do událostí smysl
Jak zavést rituály do Vaší rodiny
Pokud nemáte jistotu v tom, jak provádět vlastní rodinné rituály, zkuste odpovědět na tyto otázky:
Otázka hodnot
Otázka oblíbených rituálů z dětství
Otázka oblíbených aktivit se současnou rodinou
Inspirace pro rodinné rituály
Denní rituály
Příběh nebo pohádka před spaním
Noční světlo
Zklidňující koupel
Tajný stisk ruky
Rodinná večeře
Večerní procházka
Osmivteřinové objetí
Ranní přitulení
Odkazy a afirmace
Vlastní pozdravy na rozloučení
Týdenní rituály
Filmová noc
Hraje celá rodina
Víkendová snídaně
Sportuje celá rodina
Tematická jídla
Rodinné setkání
Vařící den
Měsíční rituály
Zážitkový den
Tábořiště v pokoji
Úklidová mise
Roční rituály
Vytvořte rituály kolem narozenin, výročí a svátků
Narozeniny: Při oslavě narozenin může každý člen rodiny napsat dopis nebo odkaz oslavenci.
25 dní laskavosti: Od prvního prosincového dne do Vánoc můžete pro své dítě vytvořit 25denní výzvu, která ho bude motivovat k ohleduplnému jednání a pomoci druhým. Tento rituál rozvíjí emoční inteligenci a sociální komunikaci.
Vlastní ozdoby: Vyrobte si vlastní rodinné ozdoby, které se dají použít k různým příležitostem. Posílíte tak tvořivost a manuální dovednosti dítěte.
Starý a Nový rok: Využijte Nový rok k rekapitulaci uplynulého roku. Zamyslete se nad šťastnými okamžiky, smutnými událostmi, výhrami, prohrami, jednotlivými milníky, splněnými či nesplněnými cíli a stanovte si jako rodina cíle nové. Sepište všechno, co chcete zlepšit, kam chcete jít, jaké jsou vaše plány apod.
Kempování na zahradě: Postavte stan, připravte domácí dobroty a oblíbené nápoje. Pozvěte přátele, organizujte hry a povídejte si.
Fotoalbum: Fotografujte své dítě. Udělejte mu fotoalbum. Bude zábavné ho po letech procházet a sledovat, jak za ta léta vyrostlo.